Być może nie każdy obywatel jest tego świadomy, ale nie wszystkie budynki, w których prowadzona jest działalność na rzecz ogółu należą do podmiotów administracji publicznej. Na wynajmowanie, dzierżawienie, administrowanie czy kupno takich nieruchomości pozwala im partnerstwo publiczno-prywatne.
Partnerstwo publiczno-prywatne obowiązuje w naszym kraju na mocy Ustawy przyjętej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, która to reguluje i określa zakres i zasady jego działania. Ustawa ta ma na celu unifikację przepisów umów wszelkiego typu zawieranych w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Takie odgórne rozporządzenie pozwala uniknąć wielu problemów z którymi niestety dalej borykają się samorządy terytorialne takich jak łapownictwo, ustawione przetargi czy oszustwa podatkowe. Ustawowe nałożenie odpowiednich przepisów i stawek na jakie mogą opiewać umowy zawierane na mocy partnerstwa publiczno-prywatnego w dużym stopniu eliminują pole do rozwoju podobnych patologii władzy.
Ustawa, której tematem jest partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce obowiązuje nieprzerwanie, z pewnymi zmianami i ulepszeniami..