Główna idea na jakiej powinno opierać się każde państwo, to działanie dla dobra swoich obywateli. Osiągnięcie tego zamiaru możliwe jest jednak tylko w przypadku zapewnienia, miedzy innymi przez partnerstwo publiczno-prywatne, odpowiedniej infrastruktury do jego realizacji.
Partnerstwo publiczno-prywatne zakłada z reguły odpłatny wynajem lub dzierżawę nieruchomości. Nie jest o jednak jedyna jego forma. Umowa, której podstawą prawną jest partnerstwo publiczno-prywatne, może zawierać na przykład także zlecenie zaprojektowania i realizacji budowy określonego obiektu. Prywatny przedsiębiorca (lub spółka) zobowiązuje się do stworzenia planu nieruchomości zgodnie z wytycznymi publicznej strony porozumienia, którą może być dowolna jednostka państwowa, na przykład gmina.
Taka forma współpracy, jaką obejmuje partnerstwo publiczno-prywatne, jest dość często stosowana w naszym kraju. Z reguły przed powierzeniem projektu i wykonawstwa takiej inwestycji konkretnemu przedsiębiorstwu, organizowany jest tak zwany przetarg, pozwalający na wybranie oferty gdzie stosunek ceny do jakości będzie najlepszy..