Wszędzie tam, gdzie rolę dominującą w gospodarce przyjmuje idea własności prywatnej, pojawia się konieczność współpracy podejmowanej między organami państwowymi a prywatnymi przedsiębiorcami właśnie. Współdziałanie to partnerstwo publiczno-prywatne (w skrócie PPP), zwane tak, także w dokumentach urzędowych.
Partnerstwo publiczno-prywatne funkcjonuje z powodzeniem w Polsce oraz wielu krajach świata, także i w Unii Europejskiej. Tak bardzo rozbudowany aparat administracyjny jakim dysponuje Unia Europejska potrzebuje miejsc gdzie mogłaby realizować swe powinności i założenia organizacyjne. Nie zawsze jednak siedziba danego urzędu czy resortu jest własnością danego podmiotu. Często jest wynajmowana lub dzierżawiona od prywatnych właścicieli czy spółek – pozwala na to właśnie partnerstwo publiczno-prywatne.
Partnerstwo publiczno-prywatne w Unii Europejskiej działa na podobnych zasadach i wedle analogicznego ustawodawstwa jak w Polsce (należącej przecież do UE co wymusza daleko posuniętą unifikację przepisów prawnych w wielu zakresach)..