Jednostki administracji publicznej, jak każdy inny podmiot gospodarczy, potrzebują przestrzeni dla swej działalności. Mogą ją sobie zapewnić, korzystając z nieruchomości należących do państwa jak i przy pomocy takich rozwiązań jak partnerstwo publiczno-prywatne, pozwalające na wynajmowanie czy dzierżawę obiektów od właścicieli prywatnych.
Form współpracy jakie obejmuje partnerstwo publiczno-prywatne jest wiele. Jedną z jej postaci jest umowa obejmująca zarówno eksploatację jak i utrzymanie objętej porozumieniem infrastruktury czy budynku. Strona prywatna udziela zgody na korzystanie z obiektu, którego najemca zobowiązuje się do jego utrzymanie w dobrym stanie wizualnym i technicznym w zamian za możliwość eksploatacji za ustaloną wysokością odpłatności.
Partnerstwo publiczno-prywatne pozwala na użytkowanie takiej nieruchomości. Zasady są z reguły szczegółowo określone w kontrakcie, obejmującym jego wszystkie możliwe aspekty. Umowy zawierane w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne na podpisywane są zawsze na dość długi okres czasu..