Zapewnienie instytucjom publicznym miejsca działalności jest jednym z głównych celów jakie ma przed sobą każdy samorząd terytorialny. Często partnerstwo publiczno-prywatne jest stosowane w ramach realizacji tego założenia. Umowy różnego typu zawierane na jego podstawie są często spotykana formą działalności instytucji publicznych.
Jednak partnerstwo publiczno-prywatne to nie tylko umowy najmu czy dzierżawy ale również szereg innych form współpracy. Spotykaną niekiedy praktyką jest sytuacja dalece odbiegająca od standardowej gdzie to przedsiębiorstwo prywatne użytkuje budynek należący do państwa. Zdarzają się także przypadki, gdzie partnerstwo publiczno-prywatne jest podstawą prawną do zlecenia prywatnej firmie całego procesu związanego z powstawaniem takiego obiektu. Za państwowe pieniądze strona taka projektuje, realizuje i finalizuje budowę oraz eksploatuje za odpowiednią opłatą budynek, który mimo, iż został przez nią zbudowany, jest własnością Skarbu Państwa.
Rozwiązania takie są często źródłem dochodów samorządów terytorialnych, a w razie potrzeby, obiekt zawsze może zostać wykorzystany dla celów publicznych w momencie wygaśnięcia umowy ze stroną prywatną..