W regionach kraju, gdzie w rękach Skarbu Państwa znajdują się bardzo nieliczne obiekty mogące stanowić użyteczność publiczną, niezbędne jest uzupełnienie tych niedoborów w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Często postulat ten realizowany jest w ramach współpracy opartej o partnerstwo publiczno-prywatne.
W przypadku gdy wynajęcie lub wydzierżawienie obiektu na potrzeby publicznej działalności jest utrudnione lub zgoła niemożliwe (choćby ze względu na brak nieruchomości o odpowiednich parametrach), samorząd w ramach skorzystania z praw jakie daje mu partnerstwo publiczno-prywatne, może zlecić jego budowę.
Partnerstwo publiczno-prywatne jest tu podstawą prawną umowy, na mocy której wybrana (najczęściej w formie przetargu) firma prywatna zbuduje obiekt według planów przedstawionych przez podmiot publiczny. Często wykonawca prywatny ma ponadto wyznaczony czas, w trakcie którego może budynek taki użytkować według własnych potrzeb a po jego upłynięciu, przekazuje go zlecającemu państwowemu organowi..