Partnerstwo publiczno-prywatne (w skrócie określane jako PPP) jest niezwykle złożonym charakterem współpracy. Zakłada on współdziałanie podmiotów prywatnych i publicznych w celu umożliwienia tym ostatnim ich prężnej działalności dla dobra ogółu. W większości przypadków partnerstwo publiczno-prywatne zakłada odpłatny najem lub dzierżawę prywatnych obiektów na cele publiczne. Zdarzają się też jednak kwestie bardziej złożone.
Niekiedy organ państwowy zleca prywatnemu wykonawcy zajęcie się całym procesem powstawania nowego obiektu, od fazy projektowej, poprzez prowadzenie nadzoru na d powstająca konstrukcją a na sfinalizowaniu budowy skończywszy. Partnerstwo publiczno-prywatne niekiedy w takich przypadkach zakłada też, ze wykonawca także współfinansuje prowadzoną budowę obiektu, w zamian uzyskując prawo do użytkowania go w zakresie określonego w umowie wymiaru czasowego i warunków eksploatacji.
Po okresie, w którym wykonawca zlecenia ma prawo korzystać z nieruchomości, zostaje ona przekazana organowi państwowemu juko jego własność. .