W dobie wszechobecnego kapitalizmu, większość dóbr wszelkiego typu znajduje się w rękach prywatnych. Własność państwowa to tylko niewielka część całości, a przecież organy administracyjne gdzieś swą siedzibę posiadać muszą. Partnerstwo publiczno-prywatne znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje niedobór obiektów państwowych.
Jedną z głównych form współpracy, najczęściej stosowanej w zakresie jak obejmuje partnerstwo publiczno-prywatne, są umowy najmu i dzierżawy. Niekiedy jednak, gdy w kasie samorządu znajdują się fundusze, chce on po długotrwałej dzierżawie użytkowany obiekt odkupić. Jednorazowy wydatek pozwoli przejąć budynek na własność i nie ponosić cyklicznych kosztów związanych z jego najmem.
Ponadto w prawie polskim istnieje zapis, ze długotrwały dzierżawca ma prawo pierwokupu, co stawia w tym przypadku instytucję państwową na uprzywilejowanym miejscu. Tak wiec umowy oparte o partnerstwo publiczno-prywatne mogą być także aktami kupna/sprzedaży nieruchomości czy innych składników infrastruktury..