Jednym z założeń organizacyjnych samorządów terytorialnych jest zarządzanie i utrzymanie w dobrym stanie znajdującego się pod ich nadzorem mienia Skarbu Państwa. Gdy z funkcją tą sobie nie radzą, na przykład ze względu na brak funduszy, mogą one, w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne, użyczyć obiekt na działalność prywatną.
Partnerstwo publiczno-prywatne obejmować może jednak nie tylko umowy najmu czy dzierżawy ale również tak zwanej okresowej prywatyzacji. Prywatyzacja na czas określony różni się od permanentnej właśnie ustalonym okresem, w którym prywatny nabywca może korzystać z obiektu czy elementu infrastruktury jak ze swojego własnego. Po upłynięciu okresu wyznaczonego w umowie, jest on zobowiązany zwrócić obiekt państwu, na warunkach w niej określonych.
Oczywiście w okresie trwania umowy zawartej w zakresie, który obejmuje partnerstwo publiczno-prywatne, osoba prywatna lub prawna nie może doprowadzić do dewastacji czy zniszczenia użytkowanego obiektu. Fakt ten zawsze zaznaczony jest w umowie o okresowej prywatyzacji..