Dodany: 2011-09-13 14:14:40
Partnerstwo publiczno-prywatne (w skrócie określane jako PPP) jest niezwykle złożonym charakterem współpracy. Zakłada on współdziałanie podmiotów prywatnych i publicznych w celu umożliwienia tym ostatnim ich prężnej działalności dla dobra ogółu. W większości przypadków partnerstwo publiczno-prywatne zakłada odpłatny najem lub dzierżawę prywatnych obiektów na cele publiczne. Zdarzają się też jednak kwestie bardziej złożone.
Dodany: 2011-09-13 14:11:57
Postępująca rozbudowa aparatu biurokratycznego kraju pociąga za sobą konieczność dostosowywania coraz to nowych obiektów do zadań administracyjnych. Samorząd skorzystać może wtedy z możliwości jakie daje partnerstwo publiczno-prywatne. Nierzadko zdarza się bowiem sytuacja, kiedy budynek mógłby być siedzibą na przykład szkoły czy przedszkola, ale ze względu na pewne braki w infrastrukturze, nie można umieścić tam dzieci.
Dodany: 2011-09-13 14:07:18
W regionach kraju, gdzie w rękach Skarbu Państwa znajdują się bardzo nieliczne obiekty mogące stanowić użyteczność publiczną, niezbędne jest uzupełnienie tych niedoborów w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Często postulat ten realizowany jest w ramach współpracy opartej o partnerstwo publiczno-prywatne.
Dodany: 2011-09-13 14:06:10
Jednym z założeń organizacyjnych samorządów terytorialnych jest zarządzanie i utrzymanie w dobrym stanie znajdującego się pod ich nadzorem mienia Skarbu Państwa. Gdy z funkcją tą sobie nie radzą, na przykład ze względu na brak funduszy, mogą one, w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne, użyczyć obiekt na działalność prywatną.
Dodany: 2011-09-13 14:04:32
W dobie wszechobecnego kapitalizmu, większość dóbr wszelkiego typu znajduje się w rękach prywatnych. Własność państwowa to tylko niewielka część całości, a przecież organy administracyjne gdzieś swą siedzibę posiadać muszą. Partnerstwo publiczno-prywatne znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje niedobór obiektów państwowych.